DOPRAVA - ROPA 
BUDÚCI VÝVOJ SPOTREBY 
Je zrejmé, že väčšina odhadov životnosti rezerv ropy sa vzťahuje na dnešný trend spotreby a súčasný počet obyvateľov Zeme. Ak by však počet obyvateľov dosiahol hranicu 10 miliárd (čo sa predpokladá v roku 2030) a všetci by spotrebovávali energiu v takom množstve, ako to dnes robí napr. občan USA, tak by celosvetové zásoby ropy vydržali sotva 4 roky. Z uvedeného je zrejmé, že životnosť rezerv ropy bude v rozhodujúcej miere závisieť na budúcom vývoji spotreby.
Na spotrebe ropy podobne ako na využívaní iných foriem energie a surovín Zeme sa dnes výraznou mierou podieľajú vyspelé krajiny (kam z hľadiska úrovne spotreby patrí aj Slovensko). Rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami sú stále veľmi veľké. Podľa správy OSN o ľudskom rozvoji (UN Human Development Report, 1998) pätina svetovej populácie žijúca vo vyspelých krajinách sa na svetovej spotrebe podieľa až 86 %. Správa tiež uvádza, že spotreba fosílnych palív vzrástla 5-násobne od roku 1950.  Rozsah budúcich problémov s energiou sa dá predpokladať aj na základe scenára, ktorý zverejnilo americké ministerstvo energetiky v roku 1997. Podľa tejto prognózy je možné počas nasledujúcich dvoch desaťročí očakávať nárast spotreby energie vo všetkých regiónoch sveta, pričom najvyšší prírastok sa predpokladá v Ázii. Objem očakávaného  nárastu v období od roku 1995 do roku 2015 má dosiahnuť veľkosť celosvetovej spotreby energie v roku 1973 (viď nasledujúcu tabuľku).  Prognóza vývoja spotreby energie vo svete a podľa palív: 
Napriek rozdielom medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami prognostici očakávajú aj  nárast spotreby ropy vo všetkých oblastiach sveta. Súvisí to nielen s rastom populácie Zeme, ale aj so zvyšujúcou sa kúpnou silou obyvateľstva. Tá sa však odvíja od rýchlosti rastu ekonomiky a príjmov obyvateľstva. Historické dáta na celom svete potvrdzujú, že osobný príjem a objem dopravy rastú ruka v ruke. Tak ako sa zvyšuje priemerný príjem, zvyšuje sa aj ročný objem najazdených kilometrov na osobu tak autom, vlakom, autobusom alebo lietadlom. V Severnej Amerike sa priemerný príjem 9600 dolárov a 12 tisíc najazdených kilometrov v roku 1960 zvýšil na dvojnásobok v roku 1990.

V rozvojových krajinách je tento pomer ešte výraznejší. V Číne sa priemerný príjem v období rokov 1960 až 1990 zvýšil trojnásobne, avšak objem motorizovanej dopravy vzrástol až desaťnásobne na 630 kilometrov ročne. Hoci veľká časť  dopravy v tejto krajine stále pripadá na bicykle, s narastajúcou kúpnou silou obyvateľstva pribúda na čínskych cestách stále viac automobilov. Predpokladá sa, že kým v roku 1960 sa rozvojové krajiny podieľali len 22% na celosvetovom objeme dopravy v roku 2050 by to malo byť už 50% - približne 51 trilión osobo-kilometrov.


Vývoj počtu automobilov vo svete

HORE